Nowości EICMA na rok 2020

Na tegorocznej edycji międzynarodowych targów motocyklowych EICMA w Mediolanie nie zabrakło zaskakujących nowości. Hale wystawiennicze wypełnione były po brzegi. Byli też wielcy nieobecni.

1. Askoll

Największą nowością i zaskoczeniem na wystawie tego producenta był niewątpliwie model Dixy. Wyróżnia się on na tle pozostałych skuterów Askoll zupełnie nową stylistyką. W projektowaniu skutera udział brali styliści ze słynnej pracowni Italdesign Giugiaro.

Askoll Dixy

Zmienił się m.in kształt przedniej osłony, która będzie teraz lepiej chronić kierowcę przed wiatrem. Przeprojektowano też obudowę reflektora, a tylna część pojazdu nabrała zupełnie nowego charakteru. Układ napędowy został ulepszony i wyciszony, lecz wciąż bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach, stosowanych w dotychczasowych modelach.

Askoll Dixy Plus

Oprócz nowego modelu Dixy, Askoll zaprezentował propozycję rozwinięcia serii Evolution. Wszystko wskazuje na to, że wszystkie modele tej marki będą niedługo fabrycznie wyposażone w dłuższe siedzenia, znane dotąd z serii Evolution. Oprócz skuterów do użytku osobistego, Askoll pokazał dostawcze wersje skuterów, wykorzystywane we flotach m.in. Pizzy Hut i Sushi Shop.

Askoll eS3 Evolution (electric blue)
Askoll eS pro 45/70/K1

2. Govecs

Na stoisku niemieckiego producenta Govecs, zaprezentowano dobrze już znany model Schwalbe, który zasila flotę jednej z największych wypożyczalni typu sharing w Niemczech – Emmy. Model Schwalbe cechuje dobra jakość wykonania i wygodna pozycja za kierownicą. Przeciskanie się w korkach między samochodami może jednak utrudnić ultra-szeroka kierownica, zakończona  kierunkowskazami.

Govecs Schwalbe

Oprócz modelu Schwalbe, na ekspozycji można było zobaczyć nowość tego roku – Govecs Flex. Flex jest skuterem na kategorię AM, wyposażonym w silnik Bosch o mocy 2000W. Fabryczna bateria o pojemności 26Ah i wadze 11 kg pozwala przejechać do 45 km, natomiast przy zastosowaniu większej baterii 40Ah (17 kg), maksymalny zasięg wzrasta do 75 km. Masa własna skutera wynosi 95 kg (bez baterii).

Govecs Flex

3. Keeway

Keeway, chińska marka dość dobrze znana w Polsce, lecz nie wszędzie w Europie, zrobiła w tym roku w Mediolanie imponujące wrażenie. Jednoślady tej marki z roku na rok prezentują coraz wyższą jakość wykonania i milszą dla oka stylistykę. W segmencie elektrycznych skuterów, Keeway pokazał trzy atrakcyjne modele serii E-ZI – Light, Plus i Pro – różniące się między sobą stylistyką i parametrami.

Keeway E-ZI Light

E-ZI Light posiada silnik o mocy 800W, może rozpędzić się do 45 km/h i uzyskuje na jednym ładowaniu maksymalny zasięg 50 km. Przy niewielkich gabarytach, 10-calowych kołach i masie własnej 62 kg, może być konkurencyjny wobec skuterów takich jak np. NIU M-series.

Keeway E-ZI Plus

E-ZI Plus może pochwalić się odrobinę mocniejszym silnikiem o mocy 1200W, większymi 12-calowymi kołami i hamulcami tarczowymi na obu osiach. Maksymalny zasięg i prędkość są tożsame z modelem Light.

Keeway E-ZI Pro

E-ZI Pro ma silnik o mocy 2000W, więc jest najmocniejszym pojazdem z całej gamy. Maksymalna prędkość tego skutera to 45 lub 60 km/h. Producent chwali się autonomią wynoszącą do 100 km, co jednak nie do końca znajduje pokrycie w części specyfikacji technicznej dotyczącej baterii.

4. Kymco

Na stoisku Kymco brylował długo wyczekiwany skuter serii Ionex, a dokładnie model i-One DX. Skuter przyciągał uwagę łagodną, opływową stylizacją, zaakcentowaną wyjątkowym wzornictwem tylnej lampy. Pojazd wyposażono w 12-calowe koła, a dwie wyjmowane baterie pozwalają na pokonanie dystansu do 90 km (z prędkością 30 km/h). Maks. prędkość to 74 km/h.

Kymco i-One DX
Kymco i-One DX

Oprócz modelu i-One DX, zaprezentowano klasyczny model Like 125 EV, mogący się pochwalić silnikiem o mocy 3200W i baterią o pojemności zaledwie 0,65 kWh. Masa własna skutera to 110 kg i na tym przykładzie widać najdobitniej, jakie są efekty przeróbki spalinowego skutera na wersję elektryczną. Kymco pokazało również zelektryfikowaną wersję skutera Agility oraz dość “ekscentryczną” propozycję skutera dostawczego – obydwa z silnikiem zintegrowanym w tylnym kole.

Kymco Like 125 EV
Kymco Agility EV
Kymco

5. NIU

Producent skuterów NIU zaprezentował odświeżone i ulepszone wersje dotychczas produkowanych modeli. Pośród nich znajdziemy ciekawostkę – skuter UQiM Pro, przypominający dawną “motorynkę”, wyposażony w niewielki silnik 800W, pozwalający osiagnąć 32 km/h. Co najdziwniejsze, do poruszania się oprócz silnika elektrycznego można używać pedałów, jak w rowerze.

NIU UQiM Pro

Interesującą propozycją wydaje się skuter MQi GT, dysponujący mocą 3kW i osiągający do 70 km/h. Baterie o łącznej pojemności 2016 Wh wystarczają na przejechanie 95 km. Skuter zdaje się łączyć wszystko to, co dobre w serii M i N, z “pazurem” modelu N-GT. W skuterze zamontowano 14-calowe koła, co na pewno docenią wszyscy, którzy narzekali na małe 10- i 12-calowe koła w dotychczasowych skuterach tej marki.

NIU MQi GT
NIU N-GT

6. Piaggio

Ogromne stoisko grupy Piaggio dysponowało tylko jednym skuterem z napędem elektrycznym – była to Vespa Elettrica.W drugim roku produkcji, koncern zaplanował zwiększenie prędkości maksymalnej do 60 km/h i wyciszenie układu napędowego. Skuterowi nie można odmówić szyku, ale w dalszym ciągu producent nie przewidział niestety możliwości wyjmowania baterii do ładowania.

Vespa Elettrica

7. Super Soco

Stoisko firmy Nanjing Vmoto Manufacturing obfitowało w dwie, a nawet trzy nowości. Pierwszą z nich jest najmocniejszy i największy jak dotąd skuter o oznaczeniu CPX, zbliżony osiągami do motocykla TC Max. Silnik w skuterze umieszczony jest w tylnej osi i wytwarza moc maks. 4000W.

Super Soco CPX

Producent opracował nowy system mocowania tylnego koła, który ma usprawnić wymianę ogumienia. Akumulator w CPX ma pojemność 2700Wh, a w skuterze można umieścić maksymalnie dwa pakiety. Prędkość maksymalna to 90 km/h, a deklarowany zasięg wynosi 80-90 km (przy prędkości 45km/h). Sugerowana cena detaliczna to 4.790 Euro (za skuter z jedną baterią).

Super Soco CPX

Od razu widać, że CPX powstał na bazie zmodernizowanego dostawczego skutera VS-1 firmy E-max, należącej do tego samego koncernu. Wg specyfikacji producenta, skuter może pochwalić się baterią z ogniwami polimerowymi, z czego może wynikać ich duża pojemność i zasięg znacznie przekraczający 100 km. Trzeba jednak zauważyć, że masa własna skutera z jedną baterią to aż 135 kg.

E-max VS-1
E-max VS-1

Oprócz odświeżonego stylistycznie modelu CUX, producent zaprezentował propozycję elektrycznej “motorynki”. Wyglądem i konstrukcją pojazd przypomina NIU U-series. Obydwaj chińscy producenci przewidują możliwość zakupu wersji wyposażonej w pedały. Szczegóły techniczne w przypadku modelu RUX nie są jednak znane.

Super Soco CUX
Super Soco RuX

Na zakończenie warto dodać, że elektrycznych skuterów – wbrew oczekiwaniom – nie zaprezentowała żadna japońska marka motocyklowa jak np. Honda, Suzuki, Kawasaki czy Yamaha. Na targach zabrakło też hiszpańskiego producenta Torrot, wchodzącego w skład grupy GasGas. Swoją wizję elektrycznego jednośladu nieśmiało zaprezentował natomiast przedstawiciel francuskiej motoryzacji – Peugeot.

Peugeot E-Ludix
Peugeot E-Ludix

Zobacz także

Dodaj komentarz