Jakie prawo jazdy na skuter elektryczny?

Wielu potencjalnych użytkowników jednośladów z napędem elektrycznym zadaje sobie pytanie, czy do jazdy na skuterze elektrycznym potrzebne są jakiekolwiek uprawnienia.

Niektórym z nich wydaje się nawet, że pojazdy takie w ogóle nie podlegają rejestracji w wydziale komunikacji i można na nich jeździć po chodnikach lub w lesie, bez tablicy i ubezpieczenia. Tymczasem, nic bardziej mylnego.

Skutery z silnikiem elektrycznym podlegają tym samym przepisom, co ich odpowiedniki z silnikiem spalinowym. I tak, Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U.2017.978) mówi, że po drogach publicznych:

Motorower “elektryczna 50-tka”, czyli pojazd zaopatrzony w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h, mogą prowadzić:

 • Osoby posiadające kartę motorowerową,
 • Osoby urodzone przed 12 stycznia 1995 roku,
 • Osoby posiadające prawo jazdy kategorii AM lub dowolnej innej kategorii.

Skutery elektryczne “50” dostępne w Polsce: Askoll eS2, NIU N Sport, Super Soco CUX, Vespa Elettrica.

Motocykl “elektryczna 125-tka”, czyli pojazd zaopatrzony w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg, mogą prowadzić:

 • Osoby posiadające prawo jazdy kategorii A1,
 • Osoby posiadające prawo jazdy kategorii A2,
 • Osoby posiadające prawo jazdy kategorii A,
 • Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B pod warunkiem, że posiadają uprawnienia od co najmniej 3 lat.

Skutery elektryczne “125” dostępne w Polsce: Askoll eS3, NIU N-GT, Vespa Elettrica.

Zobacz także

Komentarze

 • Ivo

  23/07/2020

  Piszecie bez sensu. Najpierw napisane jest w artykule, że nie można jeździć po lesie pojazdami elektrycznymi a za chwilę podpieracie się przepisami, cytuję “(Dz.U.2017.978) mówi, że po drogach publicznych…”.
  Przecież las to nie droga publiczna i po lasach można jeździć pojazdami elektrycznymi.

  Odpowiedz
  • admin

   24/07/2020

   W artykule staramy się wyjaśnić, że pojazdy z silnikiem elektrycznym podlegają takim samym przepisom, jak ich spalinowe odpowiedniki, niezależnie od rodzaju źródła napędu. W szczególności – w ślad za tytułem – skoncentrowaliśmy się na uprawnieniach kierujących. Odnośnie tezy postawionej w komentarzu, nikt z nas raczej nie chciałby podczas spaceru w lesie być zmuszonym schodzić ze ścieżki, żeby ustąpić przejazdu elektrycznemu VW Golfowi. W dość przystępny sposób wyjaśniono to na stronie Lasów Państwowych: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/faq/samochod. (Art. 29 Ustawy o lasach).

   Odpowiedz

Dodaj komentarz